Projeden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uzun vadede taksit ödeyerek gayrimenkul satın almak isteyen kişiler, projeden ev almayı tercih edebilmektedir. Ancak projeden ev maketini ve planını görmek, tamamlanmış bir inşaat kadar net bir fikir vermeyebilir. Bu durumda bazı konulara dikkat edilerek gayrimenkulün teslim alınacağı zaman ki durumu hakkında bilgi edinilebilir. Bu da problemsiz bir ev satın alma deneyimi sunar.

Satış Sözleşmesini İnceleyin

Projeden ev alırken gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi imzalanır. Alıcı ve satıcı arasında sözleşme imzalanması yeterli değildir. Bu sözleşmenin tapuda imzalanması ve noter tarafından onaylanması gerekir. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, ev hakkında detaylı bilgi verir nitelikte olmalıdır. Sözleşmede evin açık adresi, net ve brüt metrekare bilgisi, teslim edileceği tarih, teslim tarihinde geç kalındığı zaman ilgili inşaat firmasının cezai yükümlülükleri gibi konuların yer alması gerekir.

Bütçe Planlaması Yapın

Projeden ev almak, genellikle düşük ücret ve uzun vadeli taksit nedeniyle tercih sebebi olmaktadır. Uzun vadede bütçenin yeterliliği kontrol edilmeli, konut kredisi ile ev alınırsa ara ödeme dönemlerinin planlanması yapılmalıdır. Bu sebeplerle projeden konut alırken öncelikli olarak ödeme planının belirlenmesi faydalı olacaktır. Ev tesliminin ardından ortaya çıkabilecek dekorasyon ile ilgili masraflar değerlendirilmelidir. Site içerisinde ev alınacaksa aidat bedeli öğrenilerek geleceğe yönelik bütçe hesaplaması da yapılabilir.

Teknik Şartnameyi Okuyun

İnşaat tamamlandığı zaman evin iç ve dış kullanım alanlarının nasıl olacağı ile ilgili net bilgi sahibi olmak için teknik şartnamenin tamamının okunması faydalı olabilir. Teknik şartnamede ev içinde kullanılacak ankastre gibi demirbaş eşyaların neler olduğu, kaliteleri ve hangi markaların kullanılacağı belirtilir. Her oda için ayrı ayrı duvar ve zemin kaplaması veya mobilyaların türü gibi bilgiler kayda alınır. Doğalgaz, yangın, elektrik gibi ev içi tesisatın standartları da bu şartname ile öğrenilebilir. Ev içi malzeme türleri ve kalitesinin yanı sıra asansör, otopark, bahçe, havuz gibi ortak kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgiler de şartnamede yer alır.

Gayrimenkulün Değerini Öğrenin

Projeden ev alırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de gayrimenkulün değeridir. Evin değerini anlamak için birim metrekare fiyatının öğrenilmesi gerekir. Bu fiyat aynı lokasyonda bulunan diğer dairelerin metrekare birim fiyatı ile karşılaştırılabilir. Konut kredisi çekilecekse de inşaat firmasının herhangi bir banka ile kredi anlaşması olup olmadığı kontrol edilebilir. Firmanın kredi anlaşmasının bulunduğu bankalar gayrimenkul satın alacak kişilere kredi verebilmektedir. Konut kredisi alırken gayrimenkul değerleme işlemi gerçekleştirilmesi zorunludur. Bağımsız bir ekspertiz aracılığı ile hazırlanan bu rapor da evin gerçek değeri hakkında bilgi verir. Devam eden projeler hakkında bilgi almak ve hangi evi satın alacağınıza karar vermek için vorsi.com.tr Projeler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Satılık

Solverwp- WordPress Theme and Plugin